Penzion Hrad Sedloňov
Cena od: 240 Kč os./noc
Apartmá U Kožešníků
Cena od: 200 Kč os./noc
Chalupa U Kožešníků
Cena od: 164 Kč os./noc
Penzion Köhler
Cena od: 350 Kč os./noc

Akce v Deštném

V Deštném se koná množství akcí, se kterými můžete sladit termín svého pobytu. Termíny se dozvíte na oficiálních stránkách nebo v přehledu aktualit na našem webu.

Šediváčkův long

Je nejdelší, nejtěžší a nejznámější závod psích spřežení v České republice. Koná se každý rok a Orlické hory se při něm rozezní štěkotem bezmála půltisícem husek, malamutů, grónských psů, samojedů a dalších severských plemen.  Závodníky můžete v noci vidět bivakovat na sněhu a přes den uhánět po bílých pláních a po běžkařských tratích.

Psi se mohou řídit pouze hlasem a jiné pomůcky jsou zakázány. Závodník komunikuje s vůdčím psem, který také bývá z celé smečky nejzkušenější a nejinteligentnější. Po vůdci smečky nese závod i své jméno. Šedivák byl výjimečným psem hlavního pořadatele závodu Pavla Kučery a při pořádání nultého ročníku v roce 1997 se jednoho rána zaběhl. Nikdy se už nevrátil a později se zjistilo, že byl v nedaleké obci zastřelen jakýmsi hulvátem. Stal se tak symbolicky patronem celého závodu.

Během celé akce se můžete v Deštném účastnit každodenního startu etapy (vyjma dne, kdy závodníci vyjíždějí z bivaku, který se pokaždé koná na jiném místě). Při oficiálním zahájení je v Deštném připraven zábavný program a až do ukončení závodu máte možnost se si psím spřežením sami svést. Závodu se každoročně účastní musheři z Polska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Holandska a dalších zemí Evropy. Je považován za nejtěžší závod ve střední Evropě a od roku 2002 je vedle podobných závodů v rakouských a švýcarských Alpách zařazen mezi čtyři nejtěžší evropské závody vůbec.

Závod zpravidla startuje mezi 20. a 30. lednem a trvá čtyři dny. Na akci jsou zváni všichni, kdo milují psi a kouzlo grónských holoplání. Milují jej především děti a některé to zkouší po dospělých: zapřáhnout voříška, sednout na pekáč a hyjé.
www.czechlongtrail.com


Orlický maratón a půlmaratón

Každoročně z Deštného startuje kolem tříset běžkařů všech věkových kategorií. Závodníci, včetně 70ti letých borců, zkoušejí štěstí na 40 km dlouhé trati, kterou ti nejlepší zvládnou i za 2 hodiny. Závod přitahuje běžkaře ze všech koutů republiky. Motivuje je touha vyzkoušet vlastní síly a ke konci trati možná i výtečný guláš, který je pro ně připraven v cíli.

Závod je veřejný a mohou se ho účastnit i neregistrovaní závodníci. Vlastnímu maratónů předchází v sobotu 20 km půlmaratón. Na půlmaratónu mají závodníci k dispozici jednu občerstvovací stanici a na 40ti kilometrové trase tři. Závod má i tříkilometrovou variantu pro děti. Závodí se klasickou technikou a užívání volného stylu může být důvodem k diskvalifikaci. Trať je vedena po horských loukách i po hřebenu Orlických hor a při nepříznivých sněhových podmínkách se přesunuje do vyšších poloh. Startovné je možné zaplatit předem nebo až v místě startu. Pro ubytování v Deštném se doporučuje včasná rezervace. Závod se zpravidla koná první týden v únoru. Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách závodu.
posk.hyperlink.cz/om/om.htm


Skiboby – světový pohár

V Deštném se pravidelně konají závody světového poháru juniorů. Zavodí se v podobných technikách jako u běžných lyží, ale i v napínavých  disciplínách jako je paralelní slalom, kdy na jednu trať vyjíždí až čtyři závodníci najednou. Skibob byl vynalezen v roce 1892, kdy J. C. Stevens ve Spojených státech zkonstruoval bizarní dřevěný stroj kombinující jízdní kolo a sjezdové lyže. Skibob se ale více uplatnil v Evropě, zvláště v Rakousku a Švýcarsku, a první evropské Mistrovství v roce 1914 se dokonce konalo v Liberci. Čeští závodníci, včetně dešenského dorostu, patří ve skibobech ke světové špičce. Kdyby byl sport zařazen mezi olympijské disciplíny, možná byste v Deštném potkávali olympioniky. Pohár se obvykle koná v prvním týdnu února

Rampušákovo loučení se zimou

Zábavný program s herci divadla Ypsilon, karnevalovými maskami a ohňostrojem.

Koná se tradičně v polovině března a začíná příjezdem Kačenky a Rampušáka na historických lyžích. Na cestě je mohou doprovázet lyžaři v karnevalových maskách a společně se dole oddat veselí a tanci. Na programu je vyhodnocení nejlepší masky, koncerty hudebních skupin, scénky, soutěže a opékání selátka.

Akce se koná v závěru zimní sezóny kolem poloviny března. Termín je včas upřesněn v přehledu aktualit.

Další zimní akce:
Skiboby - finále Českého poháru
Pohár královéhradeckého kraje - Běh na lyžích
Běh na lyžích (sprint) - Přebor královéhradeckého kraje
Karneval dobrušské lyžařské školy aj.
Live web kamera
ZpravodajstvíFotogalerie


Partneři
Českosaské Švýcarsko
Víte že…

Víte, že zámek Nelahozeves nedaleko Prahy má otevřeno po celý rok? Na atraktivitě mu neubírá ani fakt, že má dodnes namísto jednoho plánovaného křídla obyčejnou zeď. I šlechtici mívali finanční problémy!