Penzion Hrad Sedloňov
Cena od: 240 Kč os./noc
Apartmá U Kožešníků
Cena od: 200 Kč os./noc
Chalupa U Kožešníků
Cena od: 164 Kč os./noc
Penzion Köhler
Cena od: 350 Kč os./noc

Akce v Deštném

V Deštném se koná množství akcí, se kterými můžete sladit termín svého pobytu. Termíny se dozvíte na oficiálních stránkách nebo v přehledu aktualit na našem webu.

Šediváčkův long

Je nejdelší, nejtěžší a nejznámější závod psích spřežení v České republice. Koná se každý rok a Orlické hory se při něm rozezní štěkotem bezmála půltisícem husek, malamutů, grónských psů, samojedů a dalších severských plemen.  Závodníky můžete v noci vidět bivakovat na sněhu a přes den uhánět po bílých pláních a po běžkařských tratích.

Psi se mohou řídit pouze hlasem a jiné pomůcky jsou zakázány. Závodník komunikuje s vůdčím psem, který také bývá z celé smečky nejzkušenější a nejinteligentnější. Po vůdci smečky nese závod i své jméno. Šedivák byl výjimečným psem hlavního pořadatele závodu Pavla Kučery a při pořádání nultého ročníku v roce 1997 se jednoho rána zaběhl. Nikdy se už nevrátil a později se zjistilo, že byl v nedaleké obci zastřelen jakýmsi hulvátem. Stal se tak symbolicky patronem celého závodu.

Během celé akce se můžete v Deštném účastnit každodenního startu etapy (vyjma dne, kdy závodníci vyjíždějí z bivaku, který se pokaždé koná na jiném místě). Při oficiálním zahájení je v Deštném připraven zábavný program a až do ukončení závodu máte možnost se si psím spřežením sami svést. Závodu se každoročně účastní musheři z Polska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Holandska a dalších zemí Evropy. Je považován za nejtěžší závod ve střední Evropě a od roku 2002 je vedle podobných závodů v rakouských a švýcarských Alpách zařazen mezi čtyři nejtěžší evropské závody vůbec.

Závod zpravidla startuje mezi 20. a 30. lednem a trvá čtyři dny. Na akci jsou zváni všichni, kdo milují psi a kouzlo grónských holoplání. Milují jej především děti a některé to zkouší po dospělých: zapřáhnout voříška, sednout na pekáč a hyjé.
www.czechlongtrail.com


Orlický maratón a půlmaratón

Každoročně z Deštného startuje kolem tříset běžkařů všech věkových kategorií. Závodníci, včetně 70ti letých borců, zkoušejí štěstí na 40 km dlouhé trati, kterou ti nejlepší zvládnou i za 2 hodiny. Závod přitahuje běžkaře ze všech koutů republiky. Motivuje je touha vyzkoušet vlastní síly a ke konci trati možná i výtečný guláš, který je pro ně připraven v cíli.

Závod je veřejný a mohou se ho účastnit i neregistrovaní závodníci. Vlastnímu maratónů předchází v sobotu 20 km půlmaratón. Na půlmaratónu mají závodníci k dispozici jednu občerstvovací stanici a na 40ti kilometrové trase tři. Závod má i tříkilometrovou variantu pro děti. Závodí se klasickou technikou a užívání volného stylu může být důvodem k diskvalifikaci. Trať je vedena po horských loukách i po hřebenu Orlických hor a při nepříznivých sněhových podmínkách se přesunuje do vyšších poloh. Startovné je možné zaplatit předem nebo až v místě startu. Pro ubytování v Deštném se doporučuje včasná rezervace. Závod se zpravidla koná první týden v únoru. Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách závodu.
posk.hyperlink.cz/om/om.htm


Skiboby – světový pohár

V Deštném se pravidelně konají závody světového poháru juniorů. Zavodí se v podobných technikách jako u běžných lyží, ale i v napínavých  disciplínách jako je paralelní slalom, kdy na jednu trať vyjíždí až čtyři závodníci najednou. Skibob byl vynalezen v roce 1892, kdy J. C. Stevens ve Spojených státech zkonstruoval bizarní dřevěný stroj kombinující jízdní kolo a sjezdové lyže. Skibob se ale více uplatnil v Evropě, zvláště v Rakousku a Švýcarsku, a první evropské Mistrovství v roce 1914 se dokonce konalo v Liberci. Čeští závodníci, včetně dešenského dorostu, patří ve skibobech ke světové špičce. Kdyby byl sport zařazen mezi olympijské disciplíny, možná byste v Deštném potkávali olympioniky. Pohár se obvykle koná v prvním týdnu února

Rampušákovo loučení se zimou

Zábavný program s herci divadla Ypsilon, karnevalovými maskami a ohňostrojem.

Koná se tradičně v polovině března a začíná příjezdem Kačenky a Rampušáka na historických lyžích. Na cestě je mohou doprovázet lyžaři v karnevalových maskách a společně se dole oddat veselí a tanci. Na programu je vyhodnocení nejlepší masky, koncerty hudebních skupin, scénky, soutěže a opékání selátka.

Akce se koná v závěru zimní sezóny kolem poloviny března. Termín je včas upřesněn v přehledu aktualit.

Další zimní akce:
Skiboby - finále Českého poháru
Pohár královéhradeckého kraje - Běh na lyžích
Běh na lyžích (sprint) - Přebor královéhradeckého kraje
Karneval dobrušské lyžařské školy aj.
Live web kamera
ZpravodajstvíFotogalerie


Partneři
Českosaské Švýcarsko
Víte že…

Víte, jak nejromantičtěji strávit pobyt v obci Hřensko v NP České Švýcarsko? Nasedněte do dřevěné bárky a nechte se svézt po řece Kamenici mezi Tichou a Divokou soutěskou…